Gdzie rośnie bambus?

Na świecie występuje około 1500 gatunków tej rośliny i co roku odkrywane są nowe rodzaje. Bambusowy las pokrywa 14 milionów hektarów powierzchni kuli ziemskiej. Występuje głównie w strefach tropikalnych i subtropikalnych, od poziomu morza do szczytów górskich ponad 4000m n.p.m. Najczęściej spotykany jest w południowo-wschodniej Azji, rzadziej w obu Amerykach i Afryce, natomiast nie występuje naturalnie w Australii i Europie.

Zastosowanie bambusa

Bambusy są bardzo użytecznymi roślinami. Zarejestrowano ponad 1000 sposobów ich zastosowania. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji tkanin i papieru, w budownictwie, meblarstwie, do produkcji żywności i paszy dla zwierząt. Rośliny te są potocznie nazywane drewnem biednego człowieka, ponieważ wykorzystywane są niemal we wszystkich dziedzinach życia. W regionach wiejskich w tropikach, z bambusów robi się praktycznie wszystko, od wideł po trumny. Są jednymi z najbardziej wszechstronnych i wytrzymałych surowców (wytrzymałość tyczek bambusowych na naciąganie jest większa od stali).

Eko-bambus

Bambus jest najszybciej odnawialnym zasobem roślinnym Ziemi, był od wieków i jest nadal używany przez połowę populacji świata. Bambus odgrywa ogromną rolę w redukcji zużycia drewna i tym samym przyczynia się do ochrony lasów, można go nazwać najszybciej rosnącym parasolem ochronnym naszej planety. Plantacja bambusa uwalnia 35% więcej tlenu niż las o analogicznej powierzchni.

Załóż nowe konto